У народі кажуть: «у грудні, що не день, то празник». Так воно і є.
Народних свят особливо багато від Варвари, що припадає на 17 грудня.
Далі - Сави – 18 грудня, Миколи – 19-го, Андросія – 20-го, Ганни – 22-го...
Народних свят особливо багато від Варвари, що припадає на 17 грудня.
Далі - Сави – 18 грудня, Миколи – 19-го, Андросія – 20-го, Ганни – 22-го...
Із Введення одне одного змінюють такі свята, як великомучениці Катерини – 7 грудня, коли дівчата ворожили і закликали долю. 13 грудня – святого Андрія Первозванного. В ніч на Андрія у парубків - найбільші права. Що б вони не заподіяли - люди цієї єдиної ночі на рік пробачали всі бешкети.
Після Андрія, 14 грудня, святкують день пророка Наума. У цей день, кажуть «наука у школі на ум піде». То чи не варто дітей відправляти до школи тільки раз на рік? А проте ні, бо й так забагато вже таких, як той Гриць з відомої пісні «Грицю, Грицю, до роботи» - «не хочуть вчитися, а хочуть женитися».
Згадаємо ще і про останні зимові свята перед Новим роком.
17 грудня – день Варвари Великомучениці. За давнім повір’ям Варвара була така гарна майстриня, що вишила ризи самому Ісусу Христу. В цей день гріх прати, білити і глину місити. Але можна вишивати.
На Варвари - день повороту на весну.
В народі кажуть: «Варвара ночі урвала, а дня приточила».
На другий день, 18 грудня – преподобного Сави, а на третій – Миколая. Колись в цей час на Україні випадали великі сніги, починалися морози. У приповідках говориться: «Варвара снігом постелить, Сава загладить хуртовиною, а Микола морозом придавить».